Koleją do Grecji - stalowe elementy turbin wiatrowych

Pierwsze półrocze 2021 upływa nam pod znakiem intensywnej realizacji dotychczasowych kontraktów. Po tymczasowym uspokojeniu związanym z pandemią, wielu naszych stałych Kontrahentów zwiększyło częstotliwość i wolumen obsługiwanych dostaw. Niezmiernie nas to cieszy. Mimo to, nie ustajemy w wysiłkach, aby zachęcić do współpracy z nami nowych partnerów. Dzięki tym działaniom w kwietniu i maju tego roku mieliśmy przyjemność zrealizować wymagający kontrakt dla jednego z liderów rynku stalowego w Polsce. W ramach tego kontraktu TSL Silesia organizowała transport kolejowy elementów stalowych z Polski do Grecji.

Organizacja transportu do Grecji wagonami

Zlecony do przewozu ładunek to części konstrukcji turbin wiatrowych w postaci stalowych rur. Rury te, zwane także cargami, stanowić mają wieże wiatraków. Ich średnica wynosiła ok 2700mm. Z uwagi na znaczne rozmiary, istotne więc było dobranie odpowiednich wagonów oraz zaplanowanie sposobu załadunku i zabezpieczenia carg. Zakład Klienta od miejsca docelowego dzieli ponad 1800 km, trasa przejazdu przebiegała przez 7 krajów – Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. W przewozie uczestniczyło też 7 przedsiębiorstw kolejowych, w związku z czym, niezmiernie ważna była koordynacja realizowanej dostawy. Finalnie do Grecji dotarło ok 96 sztuk carg, zarówno w składach wagonowych jak i grupach. Grecki odbiorca – przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji konstrukcji stalowych – wykorzysta je do montażu gotowych elementów wieży. Ich ostatecznym przeznaczeniem będzie jedna z największych planowanych farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Morskie farmy wiatrowe są jedną z najszybciej rozwijających się technologii OZE, a ich koszt konkuruje z paliwami konwencjonalnymi w Europie Zachodniej. Koszt każdej morskiej farmy wiatrowej przekracza 1 miliard euro i wymaga przemyślanej i skoordynowanej budowy i instalacji przez wyspecjalizowane firmy w trudnych warunkach pogodowych na morzu.

Morskie farmy wiatrowe

Obecnie prowadzone są ogromne inwestycje w stawianie morskich farm wiatrowych, których efektywność, wyrażona we współczynniku wydajności (capacity factor) jest o ok. 15% większa niż w przypadku elektrowni lądowych. W ostatnich latach moc morskich farm wiatrowych zainstalowanych w Europie wzrosła dziesięciokrotnie – z 2 GW do 2008 r. do 22 GW w 2019 r. Przewiduje się, iż w nadchodzących latach ma ona nadal rosnąć i docelowo osiągnąć 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r.

Share
Share
Share
Galeria

W przypadku pytań z zakresu transportu kolejowego i nie tylko, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Marketingu:

Wiktoria Turłajewa
Kierownik Działu Marketingu

kom. +48 608 675 834

tel. +48 32 282 90 62 wew. 21

e-mail: v.turlaieva@tsl-silesia.com.pl