Blog
Eksport jest integralną częścią handlu zagranicznego każdego kraju. Wszystkie kraje importują coś na swoje terytorium. Importują i cos wysyłają – Eksportują. Każdego roku nasz kraj produkuje różnorodne towary z przeznaczeniem na rynki zewnętrzne. W 2021 roku wartość wyeksportowanych towarów wyniosła 288 miliardów euro.
Pomimo obecnej sytuacji, Ukraina pozostaje stałym partnerem do współpracy. Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy i od 1 stycznia 2016 r. jest stosowana Pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu (DCFTA).
Bliskość geograficzna Polski sprzyja polsko-ukraińskiej wymiany gospodarczej.
Wywóz towarów na Ukrainę traktowany jest jako eksport oraz ma swój scenariusz działania, który w każdym eksporcie jest dopasowany do optymalnej logistyki, minimalizacji kosztów, zapewnienia prawidłowych warunków przewozu, spełnienia wymagań Klienta oraz musi być potwierdzony przez właściwe organy celne.
W tym kierunku z powodzeniem pracujemy od 2003 roku.
W celu realizacji przewozów mamy swoje oddziały na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą. Posiadamy także kadrę specjalistów posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim. Wspieramy naszych Klientów w kontaktach ze wschodnimi partnerami.
- Ukraina jest krajem o dużych możliwościach rozwoju;
- Ukraina jest perspektywicznym partnerem gospodarczym Polski;
- Populacja w ilości 44 mln ludzi przekłada się na ogromny potencjał konsumencki w Ukrainie;
- Ze względu na stan wojenny w Ukrainie oraz krytyczną sytuację w kraju, sektor małych, średnich, a czasem i dużych firm na rynku lokalnym ma ograniczoną działalność, w tej sytuacji polskie firmy mają możliwość wesprzeć rynek ukraiński potrzebnymi dostawami – wysoko jakościowe polskie produkty i marki mają szanse na osiągnięcie wysokiej pozycji rynkowej i znalezienie partnerów;
Polskie towary, które są najczęściej eksportowane na Ukrainę:
Eksportowane są towary z różnych branż gospodarki Polski. W największej ilości są to towary z branży spożywczej, budowlanej, rolniczej oraz chemicznej.
Z branży spożywczej często eksportowana jest sól spożywcza, która jest wyprodukowana przez polskie kopalnie soli. Jesteśmy partnerami z dużym ukraińskim handlowcem soli ArtemSól. Również żywność o długich terminach przydatności do spożycia (konserwy, makarony, woda mineralna, kawa), które są eksportowane z Polski cieszą się dużym zainteresowaniem na Ukrainie.
Nie jest tajemnicą, że zwiększa się zapotrzebowanie na eksport towarów budowlanych na Ukrainę. Największym zainteresowaniem cieszą się płyty MDF polskich producentów. Nasi Klienci eksportują także cement, gips, wapno, cegły, cegły ceramiczne, cegły ogniotrwałe. Przewozimy wszystkie artykuły z kamienia, gipsu, cementu.
Oferujemy fracht i przeładunek używanych maszyn budowlanych i części maszyn przemysłowych. Realizujemy również przewozy kolejowe innych maszyn motoryzacyjnych i rolniczych oraz szyn do nich.
Należy zauważyć, że jesteśmy jedną z firm, która realizuje transport stali z Ukrainy. Już od kilku lat naszym stałym klientem jest ArcelorMittal Krzywy Róg. Biorąc to pod uwagę, nasi pracownicy posiadają duże doświadczenie w tego typu przewozach. Pozwala nam to również transportować stal zbrojeniową do Ukrainy, która w większości przypadków przejeżdża przez terytorium Polski w tranzycie.
Na Ukrainie na dzień dzisiejszy jest zapotrzebowany eksport nasion z Polski. Nasiona eksportowane z Polski są wysokiej jakości towarami rolno-spożywczymi, zgodne z wymaganiami jakościowymi Unii Europejskiej oraz posiadają świadectwa fitosanitarne dla eksportu.
W dużych ilościach z Polski i przez terytorium Polski są eksportowane towary z branży chemicznej. TSL Silesia oferuje fracht oraz przeładunek soli drogowej, której temat jest aktualny nie tylko w okresie zimowym. Eksportujemy również nawozy do krajów trzecich, włącznie z Ukrainą.
Obecnie realizujemy eksporty produktów chemicznych różnych z rozdziału NHM 38, mianowicie są to laki, farby, pigmenty.
Warto też pamiętać, że Ukraina jest dużym rolniczym krajem, w którym zapotrzebowanie na nasiona oraz nawozy zawsze jest wysokie. Zwłaszcza teraz, kiedy w kraju trwają działania wojenne i nie wszyscy ukraińscy producenci nasion oraz nawozów mogą prowadzić swoją działalność.
W tym momencie dla polskich przedsiębiorcow jest szansa na zwiększenie sprzedaży produktów na obszarze Ukrainy, biorąc pod uwagę możliwości transportu – blisko przejść granicznych jest dobrze rozwinięta infrastruktura przeładunkowa, a Ukraina posiada gęstą sieć kolejową. Fakt ten umożliwia przewóz towarów w wagonach w dużych ilościach i na duże odległości – w rzeczywistości na terenie całej Ukrainy.
TSL Silesia bezpośrednio współpracuje z ukraińskimi przewoźnikami kolejowymi, co pozwala dla swoich klientów realizować przewozy z podstawieniem wagonów szerokotorowych pod załadunek towaru na naszym terminalu przeładunkowym. Mamy możliwość podstawienia wagonów krytych, wagonów węglarek oraz platform.
Naszą regułą jest indywidualne podejście do każdego przewozu oraz każdego Klienta.
Biorąc po uwagę lokalizację Nadawcy/Odbiorcy oraz ilości towarów, możemy zorganizować przewóz transportem samochodowym oraz kolejowym. Mamy również możliwość dostarczenia towarów kontenerowo. Często w jednym przewozie stosujemy dwa środki transportu (transport multimodalny) – od nadawcy (producenta) odbieramy ładunek samochodami, dostarczamy do punktu przeładunkowego i zmieniamy środek transportu na kolejowy – dostarczmy towar do Ukrainy już w wagonach. Wszystkie czynności związane z podstawieniem samochodów, dostawą towarów samochodami, przeładunkiem, podstawieniem wymaganego rodzaju wagonu pod przeładunek, przygotowaniem wszystkich potrzebnych dokumentów oraz dokonanie czynności celnej – jest możliwe dokonać z TSL Silesia.
Kolejowe przejścia graniczne, obsługiwane przez TSL Silesia:
Hrubieszów (PL) – Izov (UA) – z Hrubieszowa na zachód Polski (do Sławkowa) prowadzi Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), czyli 400km odcinek toru o szerokości 1520mm która kończy się w Sławkowie. Oferujemy przeładunek towarów paletyzowanych z wagonów krytych oraz inne przeładunki na punktach naszych partnerów.
Medyka (PL) – Mościska (UA)
TSL Silesia obecna jest w Medyce od 2015 roku jako agencja celna, obsługująca rynek eksportowy i importowy Polski i Ukrainy. Przeładunek towarów masowych oraz w big-bagach z/do wagonów węglarek.
Dorohusk (PL) – Jagodin (UA)
TSL Silesia ma swój oddział również w Dorohusku. Przeładunek drobnicy, stali, towarów masowych.
Na całej długości linii LHS znajduje się liczna infrastruktura przeładunkowa, w tym Punkt Przeładunkowy TSL Silesia w Sławkowie wraz z Agencją Celną.
Agencja celna TSL Silesia znajduje się w Sławkowie i ma oddziały na wszystkich przejściach granicznych: w Hrubieszowie, Medyce, Dorohusku. Oferujemy kompleksową obsługę odpraw celnych w eksporcie towarów na Ukrainę, imporcie z Ukrainy, jak również zgłoszeń tranzytowych towarów do/z Ukrainy przez Polskę.
W celu dokonania eksportu towaru w Ukrainę należy dopełnić formalności celnych, związanych z wywozem towarów. Przedsiębiorcy z UE, aby dokonać odprawy celnej muszą posiadać numer EORI. Jeśli przedsiębiorca nie posiada numeru EORI oferujemy reprezentację interesów przedsiębiorcy na podstawie pełnomocnictwa dla TSL Silesia. Dla eksportu towarów musimy prawidłowo udokumentować wywóz oraz otrzymać Potwierdzenie wywozu towaru. Jest to także niezwykle istotny dokument dla partnera z Ukrainy, który będzie dokonywał odprawy importowej u siebie w kraju.
Tranzyt towarów to procedura celna, która daje możliwość przewozu towarów przez granicę lub terytoria kilku państw bez konieczności opłacenia należności celnych, podatku akcyzowego, podatku VAT i innych opłat. Formalności celne związane z tranzytem towarów inicjowane są złożeniem zgłoszenia celnego do procedury tranzytu. W transporcie drogowym obowiązkowe jest przesłanie elektronicznego zgłoszenia do systemu NTCS: T1 – na towary nieunijne, T2- na towary unijne.
Również na punktach przeładunkowych gdzie mamy swoje oddziały Agencji Celnej, mamy możliwość realizować przeładunki towarów w tranzycie. Procedura przeładunku wymaga posiadania statusu celnego Miejsca Uznanego oraz złożenia zgłoszenia do Urzędu Celnego o przeładunek towarów w tranzycie. Posiadamy takie miejsce we Sławkowie.
Dokumenty, jakie należy dostarczyć dla realizacji eksportu lub przeładunku w eksporcie:
- list przewozowy CMR/SMGS/CIM
- wydruki odprawy (MRN)
- faktura handlowa lub faktura pro forma
- Packing list
- Świadectwo pochodzenia towarów
- Jeśli są wymagane – dodatkowe zaświadczenia lub certyfikaty
Jesteśmy firmą która posiada bogate doświadczenie w eksporcie oraz w imporcie towarów do/z Ukrainy. W naszej załodze pracują spedytorzy ukraińsko- oraz rosyjskojęzyczni, którzy zapewnią wysoką jakość komunikacji między przedsiębiorcami z Polski, a partnerami z Ukrainy.
- Daria Żmurda - Krakowska
- Dyrektor ds. Handlu i Spedycji
- kom. +48 664 787 417
- tel. +48 32 282 90 62 wew. 20
- d.zmurda@tsl-silesia.com.pl
- Wiktoria Turłajewa
- Kierownik Działu Marketingu
- kom. +48 608 675 834
- tel. +48 32 282 90 62 wew. 21
- v.turlaieva@tsl-silesia.com.pl