Eksport samochodu na Ukrainę przez firmę – procedura obsługi przez Agencje Celną TSL Silesia

Eksport auta za naszą wschodnią granicę, a w szczególności na Ukrainę dla firmy, która decyduje się pierwszy raz na taki krok może wydawać się skomplikowanym procesem. Wywóz auta na Ukrainę w 2023 roku wiąże się z pewnymi wymogami dokumentacyjnymi, które należy spełnić – przestawiamy je w poniższym artykule.

Na wstępnie zaznaczyć należy, że eksporterem może być każdy podmiot posiadający siedzibę w Unii Europejskiej. 

Kolejną istotna kwestią jest to, aby wszelkie zmiany w dokumentach rejestracyjnych firmy zgłosić do Agencji Celnej TSL Silesia w celu rejestracji w PUESC. 

Firmy, które nie eksportują aut regularnie powinny przed przystąpieniem do sprzedaży auta za granicę sprawdzić aktualność swoich danych w systemie rejestracyjnym.

sluzba celno skarbowa
Źródło: TSL SILESIA

Sprzedaż samochodu na Ukrainę przez firmę – jakie dokumenty?

W przypadku eksportu auta do UA należy dysponować następującymi dokumentami:

  • Dowód rejestracyjny auta (ew. ubezpieczenie auta),
  • Faktura eksportowa,
  • Pełnomocnictwo dla Agencji Celnej TSL Silesia,
  • Numer EORI firmy,
  • Faktura zakupu (jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie jest wpisany eksporter)
  • Oświadczenie kosztu dostawy samochodu do granicy na lawecie lub na własnych kołach.

Oferta spedycji samochodowej:

Jak uzyskać dokument SAD oraz dokument EUR.1 – kto je wydaje?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym są wspominanie dokumenty. Czym jest dokument EUR 1? Deklaracja EUR.1 to nic innego jak świadectwo pochodzenia towaru (ang. Certificate of origin), która dotyczy wysyłki towarów w tym przypadku samochodu, posiadającego unijne preferencyjne pochodzenia do krajów które podpisały z UE umowy handlowe. Natomiast dokument SAD (ang. Single Administrative Document) jest ot jednolity dokument administracyjny, w skrócie jest to formularz zgłoszenia celnego.  

Jak uzyskać dokument SAD oraz dokument EUR.1 – kto je wydaje?
Źródło: TSL SILESIA

Zarówno, aby uzyskać dokument SAD, jak i certyfikat EUR.1 należy wystąpić z wnioskiem do naszej Agencji Celnej TSL Silesia, która będzie zajmowała się odprawą celną.

Oddział naszej Agencji Celna TSL Silesia zlokalizowany na wschodnim przejściu granicznym, dokona za Państwa wymaganych formalności celnych dotyczących eksportu, a także w przypadku dodatkowych pytań chętnie doradzi – jeżeli chodzi o sprzedaż auta na Ukrainę – forum nie zawsze jest rzetelnym źródłem informacji.    

Zapraszamy Państwa do kontaktu i rozpoczęcia współpracy z TSL Silesia!