Blog
Zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1773 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych do celów mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w okresie przejściowym (od 01.10.2023 do 31.12.2025)
- Od 1 lipca 2024 r. zgłaszający są zobowiązani do zgłaszania rzeczywistych emisji dla każdego towaru CBAM importowanego do UE.
- Jeżeli importer nie uzyskał danych od dostawcy lub otrzymał emisje zerowe można w sprawozdaniu wybrać opcję „Rzeczywiste dane niedostępne”,.
- Należy jednak pamiętać, że bez przedstawienia odpowiedniego uzasadnienia taki raport CBAM zostanie uznany za nieprawidłowy/niekompletny.
- Zgłaszający muszą podjąć wszelkie możliwe wysiłki, aby uzyskać rzeczywiste dane dotyczące emisji od swoich dostawców lub producentów towarów CBAM.
Wszelkie możliwe wysiłki to nie tylko mail przypominający o przesłaniu emisji. Powinien to być szereg korespondencji ,poczynając od informacji dołączonej do zamówienia. Poprzez maile przypominające o obowiązku zawierające materiały informacyjne itp.
Celem okresu przejściowego jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym stronom (importerom, producentom i organom) okresu pilotażowego i edukacyjnego oraz zebranie przydatnych informacji na temat emisji wbudowanych. W celu udoskonalenia metodyki na ostateczny okres. Dlatego też w tym okresie dopuszczalne są odstępstwa od podawania danych rzeczywistych.
Nie ma też wymogu weryfikowania danych.
O ile Rozporządzenie 2023/1773 dotyczące okresu przejściowego przewiduje odstępstwo od obowiązku podania danych o emisjach to rozporządzenie „główne” Nr 2023/956 ustanawiające obowiązki CBAM nie przewiduje takiego odstępstwa .
Na chwilę obecną nie ma żadnych oficjalnych publikacji na temat odstępstw czyli możliwości podawania nie rzeczywistych danych w okresie stałym. Planując przyszłościowe dostawy należy jak najbardziej rozpatrzeć ewentualne odejście od dostawców, którzy nie są w stanie dostosować się do obowiązku CBAM. Za przekazywanie danych o emisjach są odpowiedzialni tylko i wyłącznie zgłaszający (importerzy) .To w ich obowiązkach leży składanie kompletnych i prawidłowych raportów. W okresie stałym zostaje wprowadzona weryfikacja emisji wbudowanych. Weryfikacje będą przeprowadzane przez akredytowanych weryfikatorów
Akty wykonawcze dotyczące stosowania zasad weryfikacji nie zostały jeszcze ogłoszone.
W roku 2025 zaczynają obowiązywać kolejne artykuły Rozporządzenia, polegające na:
- obowiązku uzyskania statusu Upoważnionego zgłaszającego , status ten stanie się obowiązkowy od 1 stycznia 2026 r. w odniesieniu do przywozu towarów objętych CBAM na obszar celny UE
Na dzień dzisiejszy nie została otwarta procedura składania wniosków.
Czekamy na przyjęcie specjalnego aktu wykonawczego i udostępnienia szczegółowych wytycznych.
Nasza firma przewiduje usługę wsparcia w uzyskaniu statusu upoważnionego zgłaszającego.
Szczegółowy zakres takiej usługi zostanie udostępniony po ogłoszeniu przez Komisję UE wszystkich aktów prawnych.
Będziemy niezwłocznie informować Państwa o otwarciu procedury składania wniosków jednocześnie przedstawimy nasza ofertę wsparcia
- udostępnienia Rejestru operatorom z krajów trzecich
Nowa sekcja portalu rejestru CBAM umożliwi operatorom instalacji spoza UE przesyłanie i udostępnianie swoich instalacji i danych dotyczących emisji zgłaszającym raportującym w usprawniony sposób, zamiast przedkładania ich osobno każdemu zgłaszającemu.
Zgłaszający będą wówczas mogli automatycznie wypełniać swoje sprawozdania CBAM tymi danymi dotyczącymi emisji, aby wywiązać się ze swojego obowiązku sprawozdawczego. Rejestracja operatorów instalacji rozpoczęła się 1 stycznia 2025 r.
TSL Silesia oferuje szkolenia z zakresu CBAM, które przybliżą Państwu m.in. etapy wdrażania CBAM i nowe obowiązki w nich zawarte, obowiązki w okresie stałym, sankcje oraz kary.

- Wiktoria Kwiatkowska (PL, UA, RU)
- Kierownik Działu Marketingu
- kom. +48 608 675 834
- tel. +48 32 282 90 62 wewn. 21
- w.kwiatkowska@tsl-silesia.com.pl