Blog
Obsługa Celna towarów objętych Kontyngentem
Co oznacza kontyngent? Jak przebiega Import kontyngentu?
Kontyngent reguluje maksymalne normy ilości importowanych towarów spoza Unii Europejskiej. W ramach określonej ilości importer może dopuścić towar do obrotu bez dodatkowych kosztów, na podstawie preferencyjnej wysokości cła, natomiast w przypadku kiedy przekroczy daną, określoną przepisami ilość towaru w imporcie, zobowiązany jest opłacić należne cło.
W przypadku gdy kontyngent został już wykorzystany oraz nie ma możliwości odprawy celnej po preferencyjnej wysokości cła, TSL Silesia oferuje składowanie towaru we własnym Magazynie Czasowego Składowania w Sławkowie. Składowanie towaru na okres do 90 dni daje możliwość efektywnego zarządzania towarem oraz odprawy celnej w późniejszym terminie, gdy kontyngent zostanie odnowiony.
TSL Silesia oferuje odprawę importową dla towarów podlegających pod kontyngent. Obsługa towarów objętych kontyngentem może również odbywać się przez polskie porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie czy Świnoujściu, oraz niemieckie porty w Hamburgu czy Bremerhaven. Transport Kontyngentu może być realizowany także przez przejścia graniczne takie jak Małaszewicze, Dorohusk, Hrubieszów i Medyka aby finalnie trafić do Unii Europejskiej.
Punkt przeładunkowy oraz Magazyn Czasowego Składowania (MCS) w Sławkowie
Dla towarów objętych kontyngentem TSL Silesia oferuje obsługę celną, w tym odprawę importową oraz odprawę eksportową w Sławkowie. Towar obsługiwany jest zarówno w transporcie drogowym jak i transporcie kontenerowym z krajów trzecich, jak np. Chiny, Turcja czy Japonia.
Zapraszamy do współpracy w zakresie obsługi ładunków w relacji samochód-magazyn-samochód oraz kontener-magazyn-samochód, zarówno w imporcie jak i eksporcie!
Przykładowe dokumenty niezbędne do odprawy importowej kontyngentu:
- List przewozowy
- Packing list
- Świadectwo pochodzenia
- Certyfikaty
Jaki towar podlega pod kontyngent? Przykładowe towary podlegające pod kontyngent:
Produkty spożywcze – między innymi: ryż, ryby, cebula, cytryny, wyroby cukiernicze, marchew, rzepa, ogórki, morele, wyroby mięsne, masło
Stal oraz aluminium – między innymi: kęsy, pręty, wsporniki, blacha, kątowniki, profile i sztaby, rury, druty, szyny
Związki chemiczne – między innymi:: Żelazokrzemomangan, Metrybuzyna, Tebukonazol, Chlorowodorek L-lizyny, Acetyloacetonian wapnia, Bromochlorometan
Urządzenia elektryczne – między innymi:: Elektroniczny generator dźwięku, Elektryczny silnik prądu przemiennego
Inne – między innymi:: Tkaniny, karmy dla psów i kotów