TRANSPORT KÓŁ DO LOKOMOTYW SZYNOWYCH LUB TAKORU KOLEJOWEGO

Na przełomie stycznia i lutego 2023 roku TSL Silesia Sp. Z o.o. miała przyjemność zmierzyć się z kolejnym zapytaniem naszego klienta. Organizacja transportu, kół do lokomotyw szynowych lub taboru kolejowego, organizowanego przez nasze Działy i Oddziały była logistycznym wyzwaniem dla naszej firmy. Zapytanie dotyczyło przewozu samochodowego towaru z magazynu w Galati w Rumuni do Małaszewicz z załadunkiem na wagony i docelowo do stacji Ekibastuz 2 w Kazachstanie.

TERMINAL W GALATI (RUMUNIA)

Koła kolejowe zabezpieczone na stojakach zostały odebrane z magazynu w Galati w Rumuni samochodami podstawionymi przez Dział Spedycji Samochodowej TSL Silesia Sp. Z o.o. Terminal w Galati jest położony obok największego portu rumuńskiego, który mieści się nad Dunajem. Port odgrywa bardzo duże znaczenie dla miasta. Działają tutaj:

  • Damen Group – holenderska firma będąca właścicielem stoczni Galați, zajmująca się konstrukcjami morskimi;
  • ArcelorMittal – największy zakład w kraju specjalizujący się w produkcji wyrobów stalowych;
  • Metaltrade – działalność portowa poprzez spółki Port Bazinul Nou SA oraz Docuri SA.

Na Terminalach w Galati organizowane są przeładunki:

  • produkty naftowe,
  • produkty chemiczne i petrochemiczne,
  • zboża,
  • kontenery,
  • produkty stalowe (koła do lokomotyw szynowych lub taboru kolejowego),
  • walcówka,
  • węgiel,
  • koks,
  • drewno.

TRANSPORT SAMOCHODOWY

TRANZYT

12 samochodów pokonało trasę ok. 1 500 km, jadąc z Galati przez Węgry i Słowację do Polski. Po dwóch dniach drogi kierowcy podstawili swoje samochody na miejscu rozładunku.

Transport samochodowy odegrał ważną rolę w dostawie kół kolejowych ze względu na krótki czas transportu ładunku  z Galati na Terminal Przeładunkowy w Małaszewiczach .

 Jako, że towar przybył na miejsce rozładunku za dokumentem celnym T1, niezbędne było zorganizowanie czynności celnych przez Agencję Celną TSL Silesia Sp. z o.o.

Tranzyt to procedura celna, która dopuszcza przewóz towarów, które nie są towarami wspólnotowymi, pod dozorem celnym bez konieczności regulowania opłat celnych (należności celnych, podatku akcyzowego, podatku VAT). Dokument, który towarzyszy przesyłce to dokument T1. Wystawiany jest w  Urzędzie Celnym nadania towaru, a zamykany jest  przez Urząd Celny przeznaczenia na terenie UE.

 

TERMINAL PRZEŁADUNKOWY I KONTENEROWY MAŁASZEWICZE

Małaszewicze, gdzie mieści się Oddział TSL Silesia Sp. Z o.o., to miasto położone przy granicy z Białorusią. Znajduje się tutaj największy w Europie Terminal Przeładunkowy Polskich Kolei Państwowych, o znaczeniu międzynarodowym. Załadunek na Terminalach Przeładunkowych i Kontenerowych odbywa się bardzo sprawnie dzięki nowoczesnemu sprzętowi. Działają tutaj terminale specjalizujące się w przeładunkach wagonów, samochodów a także jednostek intermodalnych: kontenerów oraz naczep samochodowych.

Na przejściu granicznym Terespol / Brześć  90 % przeładunków, to obsługa towarów  sprowadzanych z Chin w kontenerach. Ze względu na dużą ilość ładunków, z tego rejonu,  Małaszewicze nazywane są  „bramą z Chin” do Unii Europejskiej.

Są tu ogromne możliwości przeładunkowe kontenerów między składami o rozstawie europejskim (1435 mm) i rosyjskim (1520mm). Na Terminalach Przeładunkowych prowadzone są inwestycje, które zwiększają możliwości przeładunkowe na tym terenie. Nowoczesny sprzęt pozwala na sprawne czynności przeładunkowe.

Realizuje się tutaj przeładunek towarów z wagonów szerokotorowych na normalnotorowe a także załadunek wagonów 1520 mm towarami przeznaczonymi na eksport do krajów trzecich.

terminale intermodalne, obsługa kontenerów, Nowy Jedwabny Szlak, przewozy kontenerowe z Chin, przejścia graniczne, Gądki, Kutno, Gliwice, Kąty, Małaszewicze

LOGISTYKA KOLEJOWA

Wagony z załadowanymi z kołami na stojakach miały pokonać drogę z Polski przez Białoruś i Rosję do Kazachstanu. Aby transport został zrealizowany konieczne było uzgodnienie planu przewozu pomiędzy kolejami uczestniczącymi w drodze przewozu. Jest to ważny dokument pozwalający na nadanie wagonów ze stacji nadania do stacji przeznaczenia. Towar ładowany i zabezpieczony w wagonie odbywa się zgodnie z przepisami stanowiącymi załącznik do SMGS. Jeżeli sposób rozmieszczenia towaru na środku transportu nie jest jasno sprecyzowany w przepisach, konieczne jest sporządzenie schematu załadunkowego. 

Tak też było w przypadku kół na stojakach z Galati. Jako, że towar jest niestandardowy załadunek i zabezpieczenie musiał odbyć się zgodnie ze schematem sporządzonym i zatwierdzonym przez kolej białoruską. Dokument taki uwzględnia rozmieszczenie i zabezpieczenie towaru w taki sposób, aby podczas całej drogi przewozu ładunek był bezpieczny.  Brak wymaganego schematu powoduje brak możliwości nadania towaru do odbiorcy.

Po sporządzeniu listu przewozowego SMGS, załadowany i zabezpieczony zgodnie ze schematem towar, odjechał ze stacji w Małaszewiczach do stacji docelowej.

STACJA DOCELOWA EKIBASTUZ 2

Ekibastuz to miasto w Kazachstanie, główny ośrodek wydobycia węgla kamiennego oraz przemysłu materiałów budowlanych i przemysłu spożywczego. Mają tutaj siedzibę firmy, które są związane z przemysłem maszynowym oraz metalowym.

Cały proces logistyczny był realizowany przez Działy i Oddziały TSL Silesia Sp. Z o.o.

Dział Spedycji Samochodowej był odpowiedzialny za sprawne podstawienie samochodów na miejscu załadunku oraz nadzorowanie transportu, ciągły kontakt z kierowcami a także informowanie o terminie przybycia samochodów na rozładunek w Małaszewiczach. Do obowiązków Oddziału w  Małaszewiczach był nadzór na przeładunkiem kół na stojakach z samochodów, załadunkiem do wagonów, kompletowaniem dokumentów oraz wystawieniem listów w komunikacji międzynarodowej SMGS. Nad całością procesu czuwał Dział Logistyki Kolejowej firmy TSL Silesia Sp. Z o.o. Spedytor tego działu był odpowiedzialny za kontakt z klientem. Najważniejszym zadaniem była koordynacja całego łańcucha dostawy kół na stojakach z Galati w Rumuni do momentu nadania wagonów ze stacji w Małaszewiczach do stacji Ekibastuz 2. 

Zapraszamy Państwa do kontaktu i rozpoczęcia współpracy z TSL Silesia!