31 grudnia 2020 roku Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia dotyczącego wymiany handlowej z UK oraz zatwierdziły Umowę o wolnym handlu. Umowa weszła w życie 1 stycznia 2021 roku wraz z zakończeniem przejściowego etapu.

W nowym 2021 roku należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które umożliwią przewóz towarów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

 1. Musisz posiadać EU lub UK numer EORI. Jeżeli go nie masz, pośpiesz się z rejestracją;
 2. Pamiętaj o ustaleniu warunków Incoterms ze swoimi kontrahentami;
 3. Przygotuj elementy do zgłoszenia celnego (m.in. faktura, dane towaru);
 4. Dokonaj lub dopilnuj dokonania odprawy celnej eksportowej/importowej.
Żeby uniknąć przykrych sytuacji, musisz wiedzieć, jaki dokładnie towar chcesz eksportować lub importować do Wielkiej Brytanii po Brexicie.

 Dlatego niezbędne będą:

 1. Kod CN;
 2. Opis towaru;
 3. Kraj pochodzenia towaru;
 4. Wartość towaru.

Gdy już jesteśmy świadomi, jaki towar będziemy chcieli przewieźć, musimy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie certyfikaty oraz zezwolenia na przewóz danego towaru.

Przykładowe certyfikaty dla towarów specjalistycznych:

  • Eksportowe świadectwo zdrowia;
  • Świadectwo fitosanitarne;
  • Dokument dla nadzoru i kontroli nad przemieszczaniem odpadów;
  • Zezwolenie na wywóz leków kontrolowanych;
  • Licencja na wywóz chemikaliów oraz inne.

Etapy kontroli granicznych po Brexicie

Przez sytuację epidemiologiczną COVID-19 na świecie Wielka Brytania wprowadziła 3 etapy kontroli granicznych, które zapewnią dodatkowy czas dla przedsiębiorców na przestawienie się do funkcjonowania po Brexicie.

 • I etap – od stycznia 2021 r.:

Importując standardowe towary wszystkich kategorii do Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy będą musieli przygotować podstawowe dokumenty celne importowe, a czas na zgłoszenie celne będą mieli wydłużony do 6 miesięcy. Płatność należności celnych będzie również odroczona do momentu zgłoszenia.

Pełna kontrola celna będzie obejmowała jednak towary wrażliwe, takie jak: alkohol, wyroby tytoniowe oraz toksyczne produkty i substancje chemiczne.

Każdy przedsiębiorca będzie musiał wziąć pod uwagę, w jaki sposób będzie rozliczany podatek VAT od towarów importowanych.

W każdym miejscu przeznaczenia lub miejscu uznanym będą przeprowadzane kontrole fizyczne żywych zwierząt i roślin „wysokiego ryzyka”.

 • II etap – od kwietnia 2021 r.:

Importując towary pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, miód, mleko oraz rośliny i produkty roślinne, które podlegają przepisom, każdy przedsiębiorca będzie musiał również wymagać uprzedniego zgłoszenia celnego i odpowiedniej, wymaganej dokumentacji sanitarnej/zdrowotnej.

 • III etap – od lipca 2021 r.:

Przedsiębiorcy importując towar do Wielkiej Brytanii będą zobowiązani do zgłoszenia w punkcie przywozu oraz wniesienia odpowiednich opłat. Każdy importowany towar będzie podlegał pełnemu zgłoszeniu bezpieczeństwa.

Towary objęte kontrolą sanitarną i fitosanitarną będą podlegać zwiększonej fizycznej kontroli i poborem próbek w miejscach do tego przystosowanych na granicy Wielkiej Brytanii.

Przekraczanie granicy po Brexicie

Niezbędne oprogramowania i zarządzanie ruchem przy przekroczeniu granicy:

Przekraczając granice przez port w Dover oraz Eurotunel pamiętać należy o korzystaniu z usługi „Check an HGV is ready to cross the border”, żeby uzyskać Kent Access Permit (KAP) – pozwolenie na przejazd granicy.

Port w Portsmouth ma opracowany plan „Operation Transmission”, który ma na celu ułatwić przepływ ładunków.

Ważne!

Trzymaj rękę na pulsie w czasie niestabilnej sytuacji epidemicznej na świecie. Pamiętaj o sprawdzeniu procedur wymaganych do przekroczenia granicy kraju, dokąd podróżuje Twój ładunek, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przez brak wiedzy o epidemiologiczno-sanitarnych normach w danym kraju. Brak wiedzy może spowodować dłuższy czas pobytu kierowcy w kraju odjazdu i brak możliwości terminowego wykonania transportu.

W przypadku pytań z zakresu transportu z i do Wielkiej Brytanii, zachęcamy do kontaktu z autorką artykułu oraz naszym doświadczonym spedytorem:

Nataliia CHEPAK
Tel: + 48 504 236 432
@: n.chepak@tsl-silesia.com.pl