Jednym z ważnych aspektów Pakietu jest powrót kierowców na odpoczynek regularny do centrali firmy lub miejsca zamieszkania.
Pakiet mobilności wymusza konieczność takiego powrotu:
– na co najmniej 45 godzin co 4 tygodnie kalendarzowe
– co 3 tygodnie w przypadku skorzystania z 2 odpoczynków skróconych tygodniowych.
Kolejnym zakresem są odpoczynki tygodniowe skrócone. Odbycie dwóch skróconych tygodniowych okresów odpoczynku pod rząd jest możliwe pod warunkiem, że kierowca rozpoczyna co najmniej dwa skrócone odpoczynki poza granicą Polski;
Co 4 tygodnie wykonuje: dwa regularne plus dwa skrócone odpoczynki.
Po dwóch skróconych odpoczynkach tygodniowych wymagany jest kolejny odpoczynek regularny, który je zrekompensuje. Kierowca odbywa go na bazie lub w miejscu zamieszkania. Taki powrót musi być wykazany przez kierowcę.
Regularne odpoczynki tygodniowe odbywane w ciężarówce są zabronione. Zakaz dotyczy odpoczynków regularnych tygodniowych oraz postojów trwających więcej niż 45 godzin. Odpoczynek 45-godzinny ma założenie, że spędzamy go w miejscu przyjaznym dla wszystkich płci, wyposażonym w zaplecze sanitarne oraz miejsce przystosowane do spania.
Istnieje możliwość przedłużenia jazdy kierowcy maksymalnie o 1 lub 2 godziny podczas powrotu do bazy lub do miejsca zamieszkania na odpoczynek tygodniowy. Warunkiem jest udokumentowanie odstępstwa od przepisów i wyjątkowych okoliczności, jak w przypadku art. 12/561/2006. Wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu o 2 godziny jest możliwe tylko w przypadku, gdy kierowca zrobi przed tym czasem dodatkową 30-minutową przerwę i wróci do regularnego tygodniowego odpoczynku. Oczywiście kierowca ma obowiązek zrekompensowania tego czasu jakimkolwiek innym odpoczynkiem w ciągu 3 tygodni. Nie ma możliwości polegania na omawianym paragrafie w przypadku naruszenia zasad odpoczynku tygodniowego.
Według zasad Pakietu Mobilności istnieje możliwość przerwania odpoczynków tygodniowych skróconych oraz regularnych na promie. Możemy przerwać tygodniowy odpoczynek na promie – 24 godziny i 45 godzin. Do 45 godzin należy spełnić dodatkowe warunki, takie jak: rejs ma wynosić co najmniej 8 godzin i kabina ma być wyposażona w miejsce do spania.
Więcej szczegółów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej oraz w wydanym dokumencie Q&A